Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 EXBUGET v.4.0
SISTEM INFORMATIC PENTRU CALCULUL INDICATORILOR DE PERFORMANTA SI A CHELTUIELILOR CU SERVICIILE SPITALICESTI

CautareCautare         InregistrareInregistrare   ProfilProfil      AutentificareAutentificare 

ATI si UPU

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 -> Durata medie de spitalizare
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
suceava
ASP

Data inscrierii: 05/07/2007

MesajTrimis: Lun 07 30, 2007 9:45 am    Titlul subiectului: ATI si UPU Raspunde cu citat (quote)

Noi avem paturi pe ATI. In exbubet ATI nu este sectie clinica cu nr. paturi. Din aceasta cauza nu intra in calculul paturilor la total spital si imi deformeaza rata de utilizare paturi. Cum procedam?

UPU este trecuta la sectie clinica. Atunci cand trec pacientii prezentati in UPU se aduna la pacientii raportati pe celelalte sectii clinice si imi modifica durata medie de spitalizare pe spital. Cum introducem pacientii fara sa afecteze durata?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adiilie
Moderator

Data inscrierii: 27/06/2007

MesajTrimis: Lun 07 30, 2007 5:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ATI face parte din structura unei sectii - deserveste doar o sectie atunci numarul de paturi face parte din structura sectieu - "bifa ATI" - adica cu ATI.
Daca ATI deserveste mai multe sectii clinice cu paturi atunci ea se defineste la paraclinice si in acest caz presteaza zile de spitalizare astfel incat sa se repartizeze cheltuiala ei pe sectiile clinice. In acest caz numarul de paturi ATI nu se mai contabilizeaza in ExBuget.

Pacientii prezentati in camera de garda nu afecteaza durata medie de spitalizare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 -> Durata medie de spitalizare Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum