Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 EXBUGET v.4.0
SISTEM INFORMATIC PENTRU CALCULUL INDICATORILOR DE PERFORMANTA SI A CHELTUIELILOR CU SERVICIILE SPITALICESTI

CautareCautare         InregistrareInregistrare   ProfilProfil      AutentificareAutentificare 

repartizarea cheltuielilor

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 -> Durata medie de spitalizare
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
spitalulhuedin
ASP

Data inscrierii: 10/07/2007

MesajTrimis: Mie 08 22, 2007 10:46 am    Titlul subiectului: repartizarea cheltuielilor Raspunde cu citat (quote)

Care este formula de repartizare a cheltuielilor cu paraclinicul si a cheltuielilor generale deoarece intreaba sefii de sectii?(nr.paturi,nr. zile de spitalizare realizate?)
La indic de management ai resurselor umane de ex." nr mediu de bolnavi externati pe un medic", avem valori contractate pe trimestru, valoarea lunara am obtinut prin impartire la 3.Este corect?
Cum calculeaza programul rata mortalitatii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adiilie
Moderator

Data inscrierii: 27/06/2007

MesajTrimis: Joi 08 30, 2007 6:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Indicatorii propusi se opereaza pentru tot anul o singura data.

Multumesc
Sus
Cristiana Ciortea
Utilizator +

Data inscrierii: 11/07/2007

MesajTrimis: Joi 08 30, 2007 10:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca
-cheltuielile cu paraclinicul se repartizeaza in functie de numarul de proceduri (si costul relativ al procedurii) pe care o sectie paraclinica le face pentru o sectie clinica
-cheltuielile generale se repartizeaza dupa suprafata
Sus
Cristiana Ciortea
Utilizator +

Data inscrierii: 11/07/2007

MesajTrimis: Joi 08 30, 2007 10:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru indicatorii de management RU:
-valoarea contractata o treceti o singura data, in Indicatori de management propusi, dupa cum zice si dl. moderator
-ceea ce operati in fiecare luna e valoarea realizata in luna respectiva

Pentru rata mortalitatii:
-sigur programul calculeaza rata mortalitatii conform Metodologiei de calcul a indicatorilor de performanta dati de MS. Nu stiu acuma formula, dar aveti metodologia la Dvs in spital
Sus
adiilie
Moderator

Data inscrierii: 27/06/2007

MesajTrimis: Joi 09 06, 2007 8:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsul clar si promt si foarte corect. Respect.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 -> Durata medie de spitalizare Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum