Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 EXBUGET v.4.0
SISTEM INFORMATIC PENTRU CALCULUL INDICATORILOR DE PERFORMANTA SI A CHELTUIELILOR CU SERVICIILE SPITALICESTI

CautareCautare         InregistrareInregistrare   ProfilProfil      AutentificareAutentificare 

Incearca cineva un raspuns? VA ROG !!!!!!!!!!!

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 -> Durata medie de spitalizare
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
anca
ASP

Data inscrierii: 12/07/2007

MesajTrimis: Mie 07 18, 2007 8:31 am    Titlul subiectului: Incearca cineva un raspuns? VA ROG !!!!!!!!!!! Raspunde cu citat (quote)

Am mai pus intrebarea si nu am primit nici un raspuns ! A mai patit cineva ce am patit si eu - sa-mi preia pacientii gresit ? Poate gresesc eu undeva si nu-mi dau seama ! VA ROG DIN SUFLET DATI-MI O IDEE !!!!!

[quote="anca"]In momentul in care totalizam in "Lista indicatorilor de performanta" pacientii pentru perioada ianuarie-iunie 2007 constatam urmatoarele :

a) datorita faptului ca in fiecare luna introducem aflati+intrati la inceputul lunii , numarul total de pacienti pe 6 luni este artificial marit cu aflatii din febr+mar+apr+mai+iunie !!!!!!!!!!!! aceasta denatureaza si calculul indicatorilor de performanta : utilizare paturi, durata de spitalizare etc : ;

b) cazurile internate pe URGENTA apar si la camera de garda si pe sectie, deci se dubleaza numarul de urgente !!!!! tinand cont de faptul ca urgentele trec prin camera de garda si apoi se interneaza pe sectie cu criteriul de internare - "urgenta" ;

c) automat este crescut artiificial si numarul de pacienti pe total spital pentru ca ei apar si pe sectie ca INTRARI si pe camera de garda ca PACIENTI PREZENTATI LA CAMERA DE GARDA !

Mentionez ca prin "pacienti prezentati la camera de garda " am inteles : consultatii + urgente + internari (sambata+duminica si zilnic dupa ora 14) ; spitalizarile de zi le-am trecut la sectiile unde se efectueaza (asa cum sunt contractate si decontate prin contractul cu CAS judeteana ).

Vedeti vreo solutie ? (de ex:raspuns pt pct a)- introducem aflati numai la ianuarie iar pentru restul lunilor numai intratii , etc )
Va multumesc din inima,
Anca Zamfira- Spital Sapunari
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adiilie
Moderator

Data inscrierii: 27/06/2007

MesajTrimis: Mie 07 18, 2007 8:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand nu puteti opera aflatii la inceputul lunii ci doar bolnavii internati in luna si numar pacienti care de fapt sunt aflatii plus intratii in luna. Pentru luna urmatoare se calculeaza aflatii ca fiind Bolnavii din luna anterioara din care se scad externatii.

Cred ca nu ati operat iesirile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 -> Durata medie de spitalizare Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum