Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 EXBUGET v.4.0
SISTEM INFORMATIC PENTRU CALCULUL INDICATORILOR DE PERFORMANTA SI A CHELTUIELILOR CU SERVICIILE SPITALICESTI

CautareCautare         InregistrareInregistrare   ProfilProfil      AutentificareAutentificare 

Durata medie de spitalizare eronata

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 -> Durata medie de spitalizare
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
alexa
ASP

Data inscrierii: 04/07/2007

MesajTrimis: Joi 07 26, 2007 2:17 pm    Titlul subiectului: Durata medie de spitalizare eronata Raspunde cu citat (quote)

Durata medie de spitalizare se calculeaza diferit pe luna, pe o anumita perioada ,pe sectie, pe spital

DMS sectie/luna=Om zile spitalizare/(aflati la inceputul lunii+internati in cursul lunii+transf.din alta sectie in cursul lunii)

DMS spital/luna=Om zile spitalizare/(aflati la inceputul lunii+internati in cursul lunii) , deci nu se aduna si internarile prin transfer dintr-o alta sectie

DMS sectie/perioada ian---iunie=Om zile spitalizare/ (aflatii la inceputul lunii ianuarie+internatii in lunile ian---iun+transferatii din alte sectii in lunile ian---iun) , deci nu se aduna si aflatii din lunile februarie---iun.

DMS spital/perioada ian----iun=Om zile spitalizare/(aflati la inceputul lunii ianuarie+internatii in lunile ian----iun)

Valorile date de EXBUGET pentru acest indicator sunt gresite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adiilie
Moderator

Data inscrierii: 27/06/2007

MesajTrimis: Joi 07 26, 2007 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va rog sa rulati ultimele fisiere date pe FORUM care reglementeaza aceasta situatie - Va rog sa respectati exact ce se specifica acolo
Sus
alexa
ASP

Data inscrierii: 04/07/2007

MesajTrimis: Vin 07 27, 2007 9:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In urma rularii acestor fisiere am constatat ca in continuare durata medie de spitalizare este eronata.
Reiau:
DMS sectie/luna =Om zile spitaliz./Cazuri bolnavi

DMS sectie/ian---iun=Om zile spitalz./(cazuri bolnavi ian+total intrati in luna febr+total intrati in mart+total intrati in apr+total intrati in mai+total intrati in iunie) deci nu se aduna cazuri bolnavi de la fiecare luna

DMS pt un spital cu 2 sectii:
DMS spital/an = Om zile spitaliz/(cazuri bolnavi sectia1- din care prin transf.din alte sectii sectia1)+(cazuri bolnavi sectia2 - din care prin transfer din alte sectii sectia2)

Cei care v-au cerut sa concepeti acest program ar fi trebuit sa va dea formulele mai clare.
Ar fi fost mai usor de definit aflatii in sectie la inceputul lunii, internatii in sectie in luna si internatii prin transfer din alte sectii.(parerea mea)
Sus
soris
ASP

Data inscrierii: 03/07/2007

MesajTrimis: Vin 07 27, 2007 9:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am descarcat si noi cele 2 fisiere, le-am rulat, respectand INTOCMAI "indicatiile" primite de la CAS, dar:

1. Durata medie de spitalizare a ramas neschiumbata.
2. Totalul cheltuielilor pe fiecare sectie in parte nu mai este acelasi, in sensul ca acum totalul = cheltuieli directe + cheltuieli indirecte
3. De ce raman cheltuielile indirecte daca stergem cheltuielile directe?
Sus
adiilie
Moderator

Data inscrierii: 27/06/2007

MesajTrimis: Vin 07 27, 2007 10:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1.Durata medie de spitalizare este numarul de zile de spitalizare impartita la numerul de bolnavi din fiecare luna.

2.Asa era si inainte de relarea fisierelor

3.Pentru ca provin de la alte sectii (Generale si Administrative si Paraclinice)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 -> Durata medie de spitalizare Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum