Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 EXBUGET v.4.0
SISTEM INFORMATIC PENTRU CALCULUL INDICATORILOR DE PERFORMANTA SI A CHELTUIELILOR CU SERVICIILE SPITALICESTI

CautareCautare         InregistrareInregistrare   ProfilProfil      AutentificareAutentificare 

preluare drg

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 -> Preluare proceduri din DRG
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicoleta_stan
ASP

Data inscrierii: 15/02/2008

MesajTrimis: Mar 04 08, 2008 10:34 am    Titlul subiectului: preluare drg Raspunde cu citat (quote)

poate cineva sa-mi dea toti pasii de la preluare drg-uri pana la rulare proceduri in exbug.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
snegrestioas
ASP

Data inscrierii: 23/07/2007

MesajTrimis: Mar 04 08, 2008 10:38 am    Titlul subiectului: preluare drg Raspunde cu citat (quote)

:?:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sccor
Utilizator +

Data inscrierii: 17/07/2007

MesajTrimis: Lun 07 21, 2008 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Draga Nicoleta & all,

Din pacate DRG a ajuns la a 6-a versiune pe 2008 (in numai 7luni). Ba mai mult, in loc s-o imbunatateasca au reusit performanta ca la fiecare versiune sa mai lase deoparte cate ceva. Printre altele, acum apar la comun sau la gramada, cum vrei sa-i spui, procedurile efectuate in spitalizare continua si cele in spitalizare de zi... Nu mai putem lua datele din Vizualizare pacienti, ca si inainte, ci le trecem printr-un .csv, unde lipsesc o serie de coloane utile... Si mai sunt inca multe. E deci din ce in ce mai greu sa tii pasul cu "imbunatatirile" pe care le aduc cei de la SNSPMS...

O idee practica ar fi aceea de a introduce aceste proceduri, direct in ExBuget, in loc sa fie preluate din drg. Volumul de munca s-ar putea sa fie mai mic, desi pare absurd sa se introduca aceleasi date de doua ori, dar si sa stea cineva de la IT sa descopere in fiecare luna un nou algoritm de extragere a acestor date din drg mi se pare contraproductiv...

Succes si dati de stire cum ati facut, in final...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
damianpaula
Utilizator +

Data inscrierii: 04/07/2007

MesajTrimis: Joi 08 14, 2008 9:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare scor, ce mai faci fata draga?
Cum iti mai e? tot nu te-ai lasat de exbuget? eu am bagat cheltuiala pana in aprilie si sincer m-am scarbit e o mare panarama ,oricum rezultatul nu e cel dorit tot tb.sa facem calculul de mana.
Stii eu am lucrat in transporturi, imi e dor de vapoarele mele, nu ma pot intoarce ca e mafia mare acolo, dar in sanatate e groaznic, medicii nu vor pricepe niciodata ca dc. intr-un calculator nu bagi nu iese nimic.
Mai sunt exceptii cum e d-na Cristina de la Cluj, raritati .
Mi-am luat si eu 2 sapt.de co dupa 5 ani, mi-am dat seama ca oricat ai munci aici nu esti apreciat si nu se merita , ca oricare vine manager se crede D-zeu chiar dc.nu stie cu ce se mananca.
Nu pot sa zic ca-mi este rau imi fac treaba si evit pe cat pot orice conflict dar probabil astea sunt timpurile pe care tb.sa le traim, tb.sa mergem inainte, precum oile.
Tu esti programatoare, ai o meserie frumoasa, cam rar se baga femeile in asa ceva, te apreciez ca esti o fata isteata , eu inca mai consider sanatatea un sistem inapoiat
Simt ca m-am prostit de cand am venit aici.E adevarat ca lipsa banilor impiedica dezvoltarea, de asta e ***** sistemul sanitar, e sarac, dincolo-adica in navigatie aveam bani, faceam cursuri, ***** sa fii si tot invatai ceva, aici te rogi sa faci cazuri sa ai cu ce plati salariile, ce-i asta? un sistem de rahat,.exact cum a devenit societatea noastra, ai bani faci scoala nu , stai acasa, scolile se fac cu bani si buletinul nu cum ne chinuiam odata, ce sa obtinem? prosti cu diploma.Iti doresc sa fii fericita, ceva am realizat cu exbugetul asta, am cunoscut oameni deosebiti
Imi cer scuze dc.am scris aiurea sau am facut greseli de ortografie, nu ma uit cand scriu si nu am rabdare sa citesc ce am scris.Am si eu un principiu, cam ***** recunosc, dc.cineva ma place sa ma accepte asa cum sunt.Toate cele bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 -> Preluare proceduri din DRG Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum